HAYVANCILIK

Kurulduğu günden bu yana, faaliyet gösterdiği alanlarda en iyiye ulaşarak, “her işte kalite” ilkesine süreklilik kazandıran Altunkaya Grubu; 2012 yılında, Gaziantep’ in Oğuzeli ilçesi Beşdeli Köyü’nde hayvancılık işletmesi yatırımıyla, bölgeye toplam 600 dekar alan üzerine yayılmış Lidersan Süt ve Besi İşletmesini kazandırdı.

Lidersan Süt İşletmesi, en son teknolojilerle geliştirilmiş bir tarım, damızlık, süt ve besi hayvancılığı tesisi inşa etmek ve işletmek amacı ile kurulmuş, 3120 si sağmal olmak üzere 3500 inek ve 5000 baş buzağı, düve ve besi grubu ile birlikte, toplam 8500 baş hayvan varlığıyla, çiğ süt üretimi ve damızlık düve yetiştiriciliği yapmaktadır. İşletmede, 2022 yılı itibariyle yıllık 38.000 ton çiğ süt üretimi gerçekleştirilmekte olup, 2025 yılı sonuna kadar yıllık 45.000 ton çiğ süt üretimine ulaşılması hedeflenmektedir.

Kuruluş aşamasında alımı gerçekleştirilen bütün damızlık büyük baş hayvanlar, Almanya ve Amerika’dan ithal edilmiş olup tamamı holstein ırkıdır.

İşletmemiz, aynı alan üzerinde kurulu, Türkiye’nin en büyük tüberküloz ve bruselloz hastalıklarından ari ve AB onaylı süt üretim işletmelerinden birisi konumundadır.